TracesOfWar heeft jouw hulp nodig! Wij missen foto's van belangrijke bezienswaardigheden in Nederland, België en Duitsland. Stuur uw foto's in naar input@tracesofwar.com en wordt gepubliceerd!

Medaille "Winterschlacht im Osten 1941/42" (Ostmedaille)

De Winterschlacht im Osten 1941/1942 medaille (Ostmedaille/Oostfront medaille) is op 26-05-1942 ingesteld, om de betrokkenen die tussen 15-11-1941 en 15-04-1942 hadden deelgenomen aan de 1ste winter campagne in Rusland te kunnen onderscheiden. Deze medaille is ontworpen door SS-Unterscharfführer Ernst Kraus en deze medaille kon aan zowel het militaire personeel als aan burgers die in dienst van het leger werkten worden uitgereikt, zolang ze maar aan één van de criteria voldeden. Hierdoor behoort deze medaille tot één van de meeste uitgereikte Duitse onderscheidingen. Op bevel van het OKW (Oberkommando der Wehrmacht) zijn de uitreikingen van deze medaille op 04-09-1944 gestopt.

De Winterschlacht im Osten medaille is uit een wit metaallegering of uit zink vervaardigd. De medaille is rond van vorm en heeft een diameter van 36mm. De voorzijde is hol van vorm en de achterzijde bol. Rondom de buitenrand van de medaille zit een 1,5mm brede platte rand, met aan de binnenzijde van deze platte rand een 1mm hoog opstaand randje. Aan de bovenzijde van de medaille ligt een steel handgranaat, met daar half overheen geplaatst een Duitse stalen Wehrmacht helm. Boven op deze helm zit een klein oogje, waar het ringetje voor het lint door heen zit. De hoogte van de medaille is 44,5mm. Dit is gemeten vanaf de top van het oogje tot aan de onderzijde van de onderscheiding. De afbeelding op de voorzijde bestaat uit een grote typische Wehrmacht adelaar met opengevouwen vleugels, die een hakenkruis in zijn klauwen vasthoudt. Achter dit hakenkruis is een tak van laurierbladeren geplaatst. Deze tak is diagonaal geplaatst en ligt half achter het hakenkruis verscholen. De afbeelding op de achterzijde bestaat uit de tekst: WINTERSCHLACHT IM OSTEN 1941/1942, met daaronder een eveneens schuin geplaatst tak van laurierbladeren, welke gekruist wordt door een breed zwaard. De medaille heeft een gunmetal kleur (grijsaluminium/wapengrijs) en de buitenste rand is net als de helm zilverkleurig. Het lint waar de medaille aan hangt bestaat uit een breed rood lint, met in het midden een zwarte streep, welke geflankeerd wordt door twee smallere witte strepen. De kleuren van het lint hebben volgens het instellingsbesluit de volgende betekenis. Het rood staat voor bloed, het wit voor de sneeuw en het zwart voor de gesneuvelden. Enkele bekende producenten zijn: (3) Wilhelm Deumer uit Lüdenscheid, (4) Steinahuser & Lück uit Lüdenscheid, (5) Hermann Wernstein uit Jena-Löbstadt, (6) Fritz Zimmermann uit Stuttgart, (7) Paul Meybauer uit Berlijn, (10) Foerster & Barth uit Pforzheim, (11) Grossmann & Co uit Wenen, (13) Gustav Brehmer uit Markneukirchen, (15) Friedrich Orth uit Wenen, (19) E. Ferdinand Wiedmann uit Frankfurt, (20) C.F. Zimmermann uit Pforzheim,
(25) Arbeitsgemeinschaft der Hanauer Silberschmiede, (30) Hauptmünzamt uit Wenen, (39) Rudolf Berge uit Gablonz, (55) J.E. Hammer & Söhne uit Geringswalde, (60) Katz & Deyhle uit Pforzheim, (65) Klein & Quenzer uit Idar-Oberstein,
(73) Franz Möhnert uit Gablonz, (76) Ernst Müller uit Pforzheim, (80) G.H. Osang uit Dresden, (88) Werner Redo uit Saarlautern, (92) Josef Rückert & Sohn uit Gablonz, (93) Richard Simm & Söhne uit Gablonz, (100) Rudolf Wächtler & Lange uit Mittweida, (107) Carl Wild uit Hamburg, (110) Otto Zappe uit Gablonz,
(127) Moritz Hausch uit Pforzheim, (L/55) Rudolf Wächtler & Lange uit Mittweida en (L/57) B. Boerger & Co uit Berlijn. Het merendeel van deze medailles is niet gemerkt. Bij degene die wel gemerkt zijn, staat het nummer van de producent in de ring waar het lint door heen zit geslagen.

De Winterschlacht im Osten medaille werd uitgereikt in een blauwe, rode of bruingeel gekleurde papieren zak met de naam van de onderscheiding erop gedrukt. Hierbij zat een standaard onderscheidingsdocument en de toekenning werd genoteerd in het Soldbuch.

Bij officiële gelegenheden of militaire parades werd de medaille hangend aan het lint gedragen of als deel van een groep. Tijdens actieve dienst werd enkel het lint gedragen, door het tweede knoopsgat of in een ribbon bar. Als het gedragen werd in het knoopsgat, werd het achter het lint van het IJzeren Kruis 2e Klasse (Eisernes Kreuz 2. Klasse) of het Krijgsverdienstekruis 2e Klasse (Kriegsverdienstkreuz 2. Klasse) gedragen. Hoewel de Winterschlacht im Osten medaille het Krijgsverdienstekruis 2e Klasse vaak in belangrijkheid overtrof door zijn hogere aanzien onder de gevechtseenheden.

De criteria voor het ontvangen van deze onderscheiding waren:

- Dat de ontvanger minstens 2 weken actief aan de gevechten had deelgenomen.
- Dat de ontvanger minstens 60 dagen binnen het operatie gebied had doorgebracht.
- Dat de ontvanger gewond was geraakt tijdens de gevechten.
- Wanneer de ontvanger zulke ernstige bevroren lichaamsdelen had opgelopen, dat hij hiervoor de gewondenonderscheiding 1939 in zwart (Verwundetenabzeichen 1939 in schwarz) ontving. Hierdoor werd de Winterschlacht im Osten medaille ook wel de “bevroren vlees orde” (Gefreierfleischorden) genoemd.

Voor Luftwaffe personeel was de criteria, dat ze minstens 30 dagen boven vijandelijk gebied gevlogen moesten hebben.

Bidermann, Gottlob-Herbert (Gren.Reg.437)* 28 augustus 1920
† 1 september 2010

meer
Abel, Adolf Wilhelm (161. Infanterie-Division)* 18 oktober 1914
† 26 augustus 1944

meer
Abel, Alfred (KG 53)* 31 december 1920
† 2 januari 1943
Vak: 10 Rij: 12 Graf: 1058

meer
Grid Lijst
NaamGeboortedatumOverlijdensdatumOnderscheidingen
Waal, van der, Arend Johannus30-08-192200-00-1944 
Wachter, Heinrich13-01-1916 meer 
Wachter, Johann "Hans"24-11-191219-12-1944meer 
Wachter, Josef22-05-1912  
Wagener, Carl23-12-190103-06-1988 
Wagner, Gustav (Infanterie-Regiment 44)23-09-189014-12-1951meer 
Wagner, Hans (Artillerie-Regiment 5)11-03-189613-05-1967meer 
Wagner, Johann13-01-192125-04-1944 
Wagner, Jürgen (SS-Pz.Gren.Reg. 9 "Germania")09-09-190127-06-1947meer 
Wahle, Carl Richard Heinrich07-02-189223-02-1975meer 
Waidhofer, Friedrich 00-07-1943 
Wal, van der, Jaap28-04-192200-00-1943 
Walchshofer, Hans12-07-191012-12-1943 
Waldeck und Pyrmont, Prinz zu, Maximilian W.G.H.13-09-189823-02-1981meer 
Waldheim, Kurt Josef21-12-191814-06-2007 
Waldmüller, Hans (SS-Panzer-Grenadier-Regiment 25)13-09-191208-09-1944meer 
Waldow, Hermann11-04-191609-06-1944 
Walischewski, Adolf  meer 
Wallenfang, Hans30-08-192124-09-1943 
Waller, Karl13-12-1914  
Walter, Georg12-06-191425-02-1945 
Walter, Helmut (WH-Art.Rgt. 131)  meer 
Walter, Herbert   
Walterbach, Bernhard30-10-191826-07-1997meer 
Wandel, Martin15-04-189214-01-1943meer 
Wandmaker, Helmut09-11-191619-07-2007meer 
Wandrey, Max08-04-191021-02-1945meer 
Wanka, Karl01-06-191403-05-1980meer 
Wappler, Fritz16-09-191609-10-1943meer 
Warmenhoven, Pierre00-00-191600-00-1943 
Warnecke, Friedrich "Fritz"25-11-189804-05-1968meer 
Warschnauer, Horst28-12-191926-12-1948meer 
Wassenaar, J.P. Jr.22-06-192200-00-1943 
Wassmann, Rudolf07-10-1914  
Watzinger, Josef01-04-191627-06-1944 
Weber, Alois30-11-191519-01-2003 
Weber, Franciscus06-08-191800-00-1944 
Weber, Gottfried31-01-189117-08-1958meer 
Weber, Hugo28-02-1913 meer 
Weber, Karel12-01-192203-06-2006 
Weber, Philipp (WH-Unteroffizier)15-07-190809-02-1944 
Weber, Wilhelm19-03-191802-03-1980meer 
Wechsung, Willi29-12-191322-03-2001meer 
Weck, Helmut11-03-1916 meer 
Weckmann, Harry09-12-190611-02-1945 
Weert de, Klaas Hermanus19-12-1919  
Wegener, Wilhelm29-04-189524-09-1944meer 
Wegerer, Ferdinand09-08-191708-12-1999meer 
Wegner, Wilhelm (Stug-Abteilung 'Großdeutschland')21-09-191410-03-1989meer 
Wehrmann, Gerhard16-03-191424-12-1998meer 
Weibold, Johann07-09-192121-08-1943 
Weichler, Heinrich "Heinz"  meer 
Weichs, von, Maximillian12-11-188127-09-1954meer 
Weidemann, Friedrich Karl   
Weidling, Helmuth Otto Ludwig02-11-189117-11-1955meer 
Weidmann, Paul16-12-191502-03-1943 
Weigl, Anton   
Weihe, Edmund07-10-1916 meer 
Weijers, Frans03-08-192100-00-1944 
Weil, Karl (Infanterie-Regiment 331)  meer 
Weimer, Kilian Otto12-05-190421-09-1979meer 
Weinand, Matthias  meer 
Weineck, Johannes25-12-191514-12-2005meer 
Weingartner, Martin22-10-192017-08-1944meer 
Weinknecht, Friedrich05-10-189526-10-1964meer 
Weis, Arthur   
Weisel, Erwin07-04-191701-03-2013 
Weisenbach, Ernst14-10-191909-10-1943meer 
Weisenberger, Karl Franz Armin (71.ID)29-09-189028-03-1952meer 
Weiser, Gerhard (Jäger-Regiment 83)08-04-1914 meer 
Weiser, Hans05-09-1920 meer 
Weiss, Ernst-Günther   
Weiss, Josef   
Weiss, Josef24-07-192115-12-1943 
Weiss, Rudolf  meer 
Weissenberger, Theodor 'Theo' (JG 5 'Eismeer')21-12-191410-06-1950meer 
Weissflog, Hans-Joachim24-02-192311-08-1995meer 
Weitkunat, Adolf07-02-189528-06-1988meer 
Weitz, Kurt   
Weiß, Adolf (LW-pilot)15-02-191713-02-1996meer 
Weiß, Adolf (WH-Infanterie)03-04-1906 meer 
Weiß, Alfred13-06-191407-02-1945 
Weiß, Friedrich27-09-191912-10-1992meer 
Weiß, Hans28-08-191102-10-1978meer 
Weiß, Herbert02-01-191422-09-1999 
Weiß, Otto Albert Bernhard25-09-190719-08-1955 
Weiß, Walter05-09-189021-12-1967meer 
Weißbrodt, Eberhard 25-08-1990meer 
Weißmann, Heinz15-02-191904-08-1943meer 
Welck, Freiherr von, Kurt Klemens Georg-Magnus04-03-1911  
Weller, Franz05-12-190114-08-1994meer 
Wellm, August25-06-189921-12-1962meer 
Wellmann, Ernst14-01-190417-07-1970meer 
Wellnitz, Wilhelm22-10-1915  
Welzer, ?   
Wenck, Walther18-09-190001-05-1982meer 
Wendelken, Harry19-04-191500-00-1945meer 
Wendenburg, Gerhard18-09-189610-12-1961 
Wendling, Otto16-10-192102-05-2011meer 
Wendlinger, Johann28-09-192217-12-1943 
Wendt, Olaf15-01-1917  
Wenk, Richard16-08-188117-10-1962meer 
Wenz, Alfred Emil01-12-191919-09-1944meer 
Wenzelburger, Georg 'Schorsch' (Gren.Reg.1098)22-12-191018-01-2000meer 
Werder, von, Richard20-05-189728-02-1984meer 
Werner, Ernst (Infanterie-Regiment 516)19-01-191223-09-1944meer 
Werner, Fritz03-01-1915 meer 
Werner, Gerhard21-05-191608-09-1944meer 
Wernig, Emil28-03-192020-11-1943meer 
Werthern, Freiherr von, Hans-Georg10-08-1917 meer 
Werthern, Freiherr von, Thilo24-07-191210-01-2004meer 
Wesche, Willi08-01-189927-06-1944meer 
Wessel, Walter21-04-189220-07-1943meer 
Westenberger, Walter (Grenadier-Regiment 255)17-03-191400-07-1944meer 
Westernhagen, von, Fritz19-01-1916  
Westhoff, Klemens05-06-191416-11-1944 
Westhoven, Franz07-12-189409-10-1983meer 
Westphalen zu Fürstenberg, Graf von, Hermenegild10-03-190928-05-1944meer 
Wetz, Oskar18-09-191211-10-1943meer 
Wetzel, Jakob20-09-1920  
Wetzel, Wilhelm17-07-188804-07-1964meer 
Weyhraük, Heinrich   
Weyrauther, Hermann29-06-190402-03-1980 
Wickede, von,Thomas-Emil23-04-189323-06-1944 
Wieczorek, Richard, Gustav07-04-191722-07-1944meer 
Wieprecht, Josef Friedrich15-08-191500-00-1999meer 
Wiese, Friedrich05-12-189213-02-1972meer 
Wiese, Heinrich27-02-191031-03-1987meer 
Wiese, Johannes 'Hannes'07-03-191516-08-1991meer 
Wiesemann, Emil Gottfried11-09-191414-11-1943meer 
Wieser, Anton 07-07-1944 
Wietersheim, von, Walter29-11-191719-01-2002meer 
Wildschütz, Waldemar26-02-191330-01-1977 
Wilhelm, Josef04-10-191704-10-1944 
Wilke, Giselher18-04-192218-02-2007 
Will, Heinrich (WH-Pioniere)21-09-1914  
Willemsen, Franz07-08-191002-01-1944 
Willig, Karl31-08-190802-12-1977 
Willikens, Dietrich10-09-1915 meer 
Willing, Gerhard28-11-191029-10-1943meer 
Wimmer, Franz00-00-191600-03-1945 
Wimmer, Friedrich27-12-191205-07-1986meer 
Wimmer, Johann (Regiment "Hermann Göring")20-11-191220-07-1983meer 
Wimmer, Josef 24-10-1944 
Wimmer, Laurenz25-05-191214-08-1944 
Wimmer, Leopold29-06-191228-08-1944 
Windbiel, Anton16-08-191021-06-1986meer 
Windisch, Alois03-02-189228-12-1958meer 
Wineberger, Wilhelm (Gebirgsjäger-Regiment 98)17-10-1911 meer 
Wingenroth, Wilhelm  meer 
Winkler, Alfred Maria 28-08-1943 
Winkler, Franz11-04-191012-10-1944 
Winkler, Gottfried08-09-1914  
Winkler, Mathias 22-07-1943 
Winnerl, Rudolf15-03-191626-02-1991meer 
Winters, Karl18-10-1921  
Wirsching, Maximilian23-11-191918-04-2004meer 
Wirsing, Karl-Heinz05-04-1907  
Wisch, Theodor Peter Johann "Teddy"13-12-190711-01-1995meer 
Witschel, Kurt26-03-191514-04-1992meer 
Witt, Fritz25-05-190814-06-1944meer 
Wittchow, von Brese-Winiary, Heinz13-01-191403-12-1995meer 
Witte, Herbert  meer 
Wittenbecher, Heinz05-08-191415-07-1943meer 
Wittgenstein, Freiherr von , Leo-Volkhard13-07-191322-02-1945meer 
Witthaus, Heinrich09-05-191410-07-1944meer 
Witthöft, Joachim23-09-188707-07-1966meer 
Wittmann, Alfred20-05-190626-07-1960meer 
Wittmann, Michael22-04-191408-08-1944meer 
Wittmer, Heinrich28-02-191027-06-1992meer 
Wittwer, Herbert28-05-191016-01-1990meer 
Wnuk, Elfriede15-02-191616-08-1999 
Wode, Werner30-04-1915 meer 
Wodrig, Albert16-07-188331-10-1972meer 
Wohnhas, Walter10-06-1918 meer 
Wolber, Friedrich07-02-1920  
Wolf, Werner27-10-191425-07-2002meer 
Wolfesberger, Alois 16-01-1943 
Wolff, Freiherr von, Johann Gottlieb Hans19-03-190328-06-1944meer 
Wolff, Günther (Panzer-Regiment 11)19-09-191509-06-1990meer 
Wolff, Ludwig (Heer- General der infanterie)03-04-189309-11-1968meer 
Wolff, Werner28-11-192229-03-1945 
Wolkerstorfer, Oskar02-11-191911-01-1971meer 
Wolkewitz, Erich29-01-190430-06-1987meer 
Wooge, Franz-Alfred08-02-1921  
Wrede, Freiherr von, Theodor03-11-188830-03-1973meer 
Wreschniok, Heinz22-03-1916  
Wrona, Günter17-04-191618-07-2010meer 
Wulf, Hermann25-07-191519-05-1990meer 
Wulf, Rudolf12-12-190514-11-1972meer 
Wulff, Karl19-04-191702-12-1984meer 
Wurm, Franz   
Wuthmann, Rolf26-08-189320-10-1977meer 
Wünnenberg, Alfred20-07-189130-12-1967meer 
Wünsche, Max20-04-191418-04-1995meer 
Wöhrle, Hans  meer 
Wörl, Anton06-02-190618-01-1945meer 
Wöst, Günther10-07-191700-10-1989meer 

Bronnen