Tedder, Arthur William

Geboortedatum:
11 juli 1890 (Glenguin/Schotland, Groot-BrittanniŽ)
Overlijdensdatum:
3 juli 1967 (Surrey, Groot-BrittanniŽ)
Nationaliteit:
Britse (1801-heden, Koninkrijk)

Biografie

Arthur William Tedder werd geboren in Gelguin in het graafschap Stirling in Schotland als zoon van Sir Arthur John Tedder (Commissioner of the Board of Customs) en Emily Charlotte Bryson. In 1913 voegde hij zich bij het Dorsetshire Regiment en werd in 1916 overgeplaatst naar het Royal Flying Corps, de voorloper van de RAF. Tijdens WO1 diende hij tussen 1915 en 1917 in Frankrijk en tot 1919 in Egypte. Na de oorlog werd hij als Squadron Leader overgeplaatst naar de nieuw opgerichte Royal Air Force. Hij werd in 1931 bevorderd tot de rang van Group Captain en diende van 1934 tot 1936 als Hoofd Opleidingen. Direct voor het uitbreken van de oorlog in Europa was hij commandant van de Eastern Forces van de RAF en directeur-generaal voor onderzoek op het Ministerie van Luchtvaart.
Nadat Engeland betrokken was geraakt bij WO2 diende Tedder als Hoofd van het Eastern Command van de RAF waaronder ook de vliegbases rond de Middellandse Zee en in Noord-Afrika vielen. Terwijl de troepen onder zijn commando zowel nederlagen leden als overwinningen behaalden, groeide zijn reputatie van krachtdadig luchtmacht commandant. Hij raakte steeds meer bekend om de tactiek van het "Tedder tapijt" waarbij een groot aantal bommenwerpers een rollend tapijt legden van hoog explosieve en napalmbommen voor de oprukkende eigen troepen uit. Hij werd in 1942 tot ridder geslagen en werd tegen het einde van de Woestijnoorlog bevorderd tot Air Marshal. Hij was sterk betrokken bj de voorbereiding van de invasie op SiciliŽ en later in NormandiŽ. Voor de laatste campagne werd hij bevorderd tot plv opperbevelhebber, hoewel hij soms zonder materiaal kwam te zitten omdat de commandant van de Allied Air Expeditionary Force, Tratford Leigh Mallory soms troepen inzette voor doelen die tactisch verschilden van die van Tedder voor de campagne in NormandiŽ. In het laatste jaar van de oorlog werd hij naar Rusland gezonden om meer coŲrdinatie tussen Rusland en de Westelijke Geallieerden te zoeken, in het bijzonder voor het Ardennenoffensief in de winter van 1944-1945. In mei 1945 tekende hij namens Generaal Dwight Eisenhower de capitulatie overeenkomst met Duitsland.
Tedder verloor tijdens de oorlog twee familieleden. Zijn zoon Richard Tedder sneuvelde tijdens de Duitse invasie in Frankrijk. Zijn eerste vrouw, Rosalinde Maclardy, die tijdens de Woestijnoorlog bij hem was, kwam in 1943 bij een vliegtuigongeluk in Egypte om het leven.
Na de oorlog werd Tedder in de adelstand verheven als First Baron Tedder. Tussen 1946 en 1950 diende hij als Chef van de Luchtmachtstaf. In 1950 was hij de Britse vertegenwoordiger in de militaire commissie van de NAVO in Washington D.C. in de Verenigde Staten. Aan de burgerkant van zijn bestaan was hij van 1950 tot 1967 rector magnificus van de Universiteit van Cambridge, was een tijd directielid van de BBC en schreef zijn mťmoires en een historische studie van de Royal Navy.
Na jaren van strijd tegen de ziekte van Parkinson stierf Tedder in Surrey, Engeland op 76 jarige leeftijd.

Bevorderingen:
-Landmacht
2de Luitenant: 2 september 1913
Luitenant: 10 januari 1915
(Tijdelijk) Kapitein: 21 maart 1916
Kapitein: 13 juni 1916
(T) Majoor: 1 januari, 1917

- RAF
Maj0or: 1 april 1918
(T) Luitenant-kolonel: 24 juni 1918 Ė 2 april 1919
Squadron Leader: 1 augustus 1919
Wing Commander: 1 januari 1924
Group Captain: 1 januari 1931
Air Commodore: 1 juli 1934
Air Vice-Marshal: 1 july 1937
Acting Air Marshal: 29 november 1940
(T) Air Marshal: 1 juni 1941
Air Marshal: 14 april 1942
(T) Air Chief Marshal: 1 juli 1942
Air Chief Marshal: 6 juni 1945
Marshal of the RAF: 12 september 1945

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Eerste Wereldoorlog (1914-1918)
Rang:
Major (Majoor)
Eenheid:
No. 70 Squadron, Royal Flying Corps
Toegekend op:
26 mei 1917
Medaglia d'argento al Valore Militare
Toegekend op:
1 februari 1937
Companion of The Most Honourable Order of the Bath (CB)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Air Marshal
Toegekend op:
1 januari 1942
Commander of The Most Honourable Order of the Bath (KCB/DCB)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Air Chief Marshal
Toegekend op:
27 november 1942
Grand Cross of The Most Honourable Order of the Bath (GCB)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1942
Commandeur de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
27 augustus 1943
Legion of Merit - Chief Commander (LoM - CC)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
27 augustus 1943
Nicham Iftikar, Grand Cordon
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
27 augustus 1943
Wissam Alaouit Cherifien - Grand Officer
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Air Chief Marshal
Toegekend op:
1 oktober 1943
Order Odrodzenia Polski Komandorski z Gwiazda
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Air Chief Marshal
Toegekend op:
28 augustus 1945
Orden Kutuzova 1
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
1945
Grand Officier de l' Ordre National de la Legion d'Honneur
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
14 juni 1946
Distinguished Service Medal (DSM)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
18 juni 1946
Grootkruis in de Kroonorde
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
18 juni 1946
Croix de Guerre 1940
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
6 september 1946
Basilikon Tagma toy Georgioya A - Grand Cross
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Toegekend op:
27 september 1946
Croix de Guerre (1939-1945)
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Marshal of The RAF
Eenheid:
Royal Air Force
Toegekend op:
31 oktober 1947
Ridder Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau (ON.1)
Flying Badge

Bronnen

Foto

Thema's