Losigkeit, Fritz

Geboortedatum:
17 november 1913 (Berlin-Tegel/Brandenburg, Duitsland)
Overlijdensdatum:
14 januari 1994 (Hünxe/Noordrijn-Westfalen, Duitsland)
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

Biografie

Fritz Losigkeit werd op 17 november 1913 geboren in Berlijn-Tegel. Na zijn schoolopleiding ging hij naar de Pruisische Politie opleiding. Hier werd hij uitgekozen voor een vliegopleiding. Na zijn vliegopleiding werd Losigkeit ingedeeld bij Jagdgeschwader 132. In maart 1938 werd hij naar Spanje gestuurd om bij het Jagdgruppe 88 met de Heinkel He 51 gevechtservaring op te doen. Op 31 mei 1938 werd hij door luchtafweer neergeschoten en krijgsgevangen gemaakt. In februari 1939 wist hij uit gevangenschap te ontsnappen. Na zijn avonturen in Spanje werd Fritz Losigkeit ingedeeld bij het Jagdgeschwader 26, vliegend met de Messerschmitt Bf 109.

Tijdens de slag om Frankrijk, scoorde hij op 28 mei 1940 zijn eerste luchtoverwinning. Op 15 september 1940 behaalde hij de status van luchtaas met zijn vijfde overwinning. Losigkeit kreeg nu het bevel over 2. / Jagdgeschwader 26. Van september 1939 tot mei 1941 vloog Losigkeit met Messerschmitt Bf 109E-1 “Red 1" W.Nr.2767.
In mei 1941 werd hij naar Japan gezonden als militair attachee. Tot januari 1942 leerde hij Duitse luchtgevecht tactieken aan Japanse piloten. Na terugkeer in Europa vormde Losigkeit in opdracht van Adolf Galland het Sonderkommando Losigkeit in Noorwegen ter ondersteuning van de Kriegsmarine en in het bijzonder de operaties van de zware kruiser Scharnhorst. Vervolgens nam Losigkeit het bevel op zich van IV. / Jagdgeschwader 1 te Berlijn-Werneuchen. Later werd de Gruppe omgevormd tot I. / Jagdgeschwader 1 opererend vanaf diverse vliegvelden in West-Europa. Hierna voerde hij korte tijd het bevel over I. / Jagdgeschwader 26.
In juni 1943 werd Losigkeit overgeplaatst naar het Oostfront en nam hij het bevel op zich van III. / Jagdgeschwader 51, vliegend met eveneens de Messerschmitt Bf 109. In april 1944 werd Losigkeit de Kommodore van Jagdgeschwader 51. Zijn laatste oorlogspost werd Kommodore van Jagdgeschwader 77 in Tsjechoslowakije.
In ruim 750 operationele vluchten had hij 68 luchtoverwinningen behaald.

Na de Tweede Wereldoorlog vervulde Fritz Losigkeit diverse functie in het zakenleven en de politiek. In 1946 werd hij secretaris van de FDP (Freie Demokratische Partei). Tussen 1946 en 1978 vervulde hij functies als bedrijfsvertegenwoordiger en Marketing Manager.
Fritz Losigkeit overleed op 14 januari 1994 in Hünxe, Noord-Rijnland-Westfalen, Duitsland.

Loopbaan:
tot maart 1938: Flugzeugführer Jagdgeschwader 132;
maart 1938 – 31 mei 1938: Flugzeugführer Jagdgruppe 88;
31 mei 1938 – februari 1939: krijgsgevangene;
september 1939 – september 1940: Flugzeugführer Jagdgeschwader 26;
september 1940 – mei 1941: Staffelführer 2. / Jagdgeschwader 26;
mei 1941: Militair Attachee in Japan
tot maart 1942: Sonderkommando Losigkeit
maart 1942 – 1 april 1943: Kommandeur IV. / Jagdgeschwader 1;
1 april 1943 – mei 1943: Kommandeur I. / Jagdgeschwader 1;
1 juni 1943 – 22 juni 1943: Kommandeur I. / Jagdgeschwader 26;
26 juni 1943 – 30 april 1944: Kommandant III. / Jagdgeschwader 51;
1 april 1944 – 31 maart 1945: Kommodore Jagdgeschwader 51;
1 april 1945: Kommodore Jagdgeschwader 77.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Major
Eenheid:
Kommandeur
Toegekend op:
11 oktober 1943
Luftwaffe Ehrenpokale für besondere Leistungen im Luftkrieg
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Major (Majoor)
Eenheid:
III. / Jagdgeschwader 51
Toegekend op:
17 oktober 1943
Deutsches Kreuz in Gold
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Major
Eenheid:
Kommodore Jagdgeschwader 51 “Mölders”
Toegekend op:
28 april 1945
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes

Bronnen

  • Foto 1: Willi Schumacher Collection
  • Foto: Willi Schumacher Collection
  • - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
    - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
    - Patzwall K., Scherzer V., Das Deutsche Kreuz 1941-1945, Geschichte und Inhaber Band II, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2001, ISBN 3-931533-45-X
    - Patzwall K.D., Der Ehrenpokal für besondere Leistung im Luftkrieg, Studien zur Geschichte der Auszeichnungen, Band 6, Verlag Klaus D. Patzwall, Norderstedt, 2008, ISBN 978-3-931533-08-3
    - Aces of the Luftwaffe
    - Die Träger des Ritterkreuzes des Eisernen Kreuzes 1939-1945
    - Maxwall-Gunter Airforce base

Foto

Thema's