Abele, Arnulf

Geboortedatum:
8 november 1914 (Neurenberg, Duitsland)
Overlijdensdatum:
2 juli 2000 (Hopferau/Füssen, Duitsland)
Nationaliteit:
Duitse (1933-1945, Duitse Rijk)

Biografie

Arnulf Abele werd geboren op 8 november 1914 in Neurenberg. Op 1 april 1935 trad hij als Fahnenjunker in dienst bij het Infanterie-Regiment 21. Vanaf januari 1936 werd Abele geplaatst op achtereenvolgens de Kriegsschule in Potsdam en in Döberitz.
Na deze aanvullende opleiding keerde hij op 1 maart 1937 terug bij het Infanterie-Regiment 21. Een maand later, op 1 april werd hij benoemd tot Zugführer en Kompagnie-Offizier van het I.Bataillon. Zijn bevordering tot Leutnant volgde op 20 april.
Op 1 augustus werd hij Bataillons-Adjutant bij het Grenz-Infanterie-Bataillon 126/Infanterie-Regiment 118. Vanaf 1 oktober volgde echter de overplaatsing als Ordonnanz-Offizier bij het Generalkommando der Grenztruppen in Saarpfalz, waar hij op 1 augustus 1939 werd bevorderd tot Oberleutnant. Dit Generalkommando werd op 17 september 1939 omgevormd tot het XXIV.Armeekorps.

Bij aanvang van de Tweede Wereldoorlog werd Abele’s eenheid geplaatst aan de Duitse Westwall, waar hij vanaf 1 januari 1940 werd aangesteld als Kompaniechef bij het Grenz-Infanterie-Regiment 127. Met deze eenheid nam Abele deel aan de strijd aan het Westfront vanaf 10 mei 1940.

Op 1 februari 1940 werd Abele als Kompaniechef geplaatst bij het Infanterie-Regiment 208, waar hij op 20 april 1942 werd bevorderd tot Hauptmann. Zijn eenheid werd ingezet aan het Zuidelijk deel van het Oostfront. Na zijn benoeming tot Kompaniechef bij het Gebirgs-Jäger-Regiment 218, streed Abele aan het Lapplandfront. Op 17 februari 1943 werd hij aangesteld als commandant van het I.Bataillon/Grenadier-Regiment 134, welke op 1 juni 1943 werd omgedoopt tot Reichsgrenadier-Regiment "Hoch- und Deutschmeister".

Het bataljon werd overgeplaatst van het Oostfront naar het front in Italië, waar het streed aan het front nabij Belmonte als onderdeel van het XIV.Panzerkorps/10.Armee.
Zijn bevordering tot Major volgde op 20 april 1944.

Abele werd op 26 september 1944 ten zuiden van Castell del Rio in Italië krijgsgevangen gemaakt door Amerikaanse troepen. Hij werd op 15 oktober 1946 door de Amerikanen vrijgelaten. Op 16 december 1955 trad Abele in dienst bij de Duitse Bundeswehr met de rang van Major. Op 23 januari 1956 werd hij bevelhebber van de Pi-Stab te München, waar hij op 5 september 1957 werd bevorderd tot Oberstleutnant. Vervolgens werd Abele benoemd tot Hilfsreferent bij de Heeres-Führungsstab, waarna hij op 1 juli 1964 werd aangesteld als Referent en op 23 december werd bevorderd tot Oberst.
Op 31 maart 1973 Ging Arnulf Abele met pensioen. Abele stierf op 2 juli 2000 in Hopferau, Füssen.

Heeft u zelf meer informatie over deze persoon? Lever het aan!

Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Oberleutnant
Eenheid:
Commandant Grenz-Infanterie-Regiment 127
Toegekend op:
25 juli 1940
Eisernes Kreuz 2. Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Oberleutnant
Eenheid:
Commandant Grenz-Infanterie-Regiment 127
Toegekend op:
22 januari 1942
Eisernes Kreuz 1. Klasse
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Hauptmann
Eenheid:
Kompaniechef Gebirgs-Jäger-Regiment 218
Toegekend op:
28 oktober 1942
Verwundetenabzeichen 1939 in Schwarz
Periode:
Tweede Wereldoorlog (1939-1945)
Rang:
Hauptmann (Kapitein)
Eenheid:
Kommandeur I. / Reichs-Grenadier-Regiment "Hoch u. Deutschmeister"
Toegekend op:
22 februari 1944
Samenvatting:
Op 27 januari 1944 arriveerde het bataljon van Abele in het Teralle dal bij Belmonte in Italië. Hier moest het een gat in de frontlinie dichten. De beloofde versterkingen arriveerden echter niet. Toen de eenheid werd aangevallen door Frans-Marokkaanse troepen ontstond een fel gevecht van man tegen man. Geschut van een eenheid Bergartillerie, lukte het om zodanige verwarring onder de aanvallers te stichten, waardoor de aanvallers geen versterkingen konden aanvoeren. Door pure moed der wanhoop, waarbij zelfs stenen als wapens werden gebruikt toen de handgranaten opraakten, wist men de vijand te verdrijven en de strategisch belangrijke Colle Abate in te nemen. Als leidinggevende aan de verdediging en het innemen van de Colle Abate, kreeg Abele op 22 februari 1944 het Ridderkruis.
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes
Toegekend op:
28 december 1972

Bronnen

  • Foto: David Lyne-Gordon
  • - Die Ordensträger der Deutschen Wehrmacht (CD), VMD-Verlag GmbH, Osnabrück, 2002
    - Fellgiebel W.P., Elite of the Third Reich, The recipients of the Knight's Cross of the Iron Cross 1939-1945: A Reference, Helion & Company Limited, Solihull, 2003, ISBN 1-874622-46-9
    - Lyne-Gordon D., KNIGHT'S CROSS GERMAN & AXIS ARMED FORCES 1939-1945, Volume XIII, Military Axis Books
    - Die Ritterkreuzträger der Wehrmacht und Waffen-SS

Foto