Eisernes Kreuz 2. Klasse

In het begin van de Tweede Wereldoorlog had het IJzeren Kruis 2e Klasse nog een redelijk hoog aanzien bij. Naarmate de oorlog langer duurde, werd de onderscheiding echter steeds makkelijker toegekend. Toch werd hij altijd met trots gedragen. Het IJzeren Kruis 2e Klasse was de allereerste graad binnen het IJzeren Kruis welke verkregen werd voor een individuele daad van grote moed.

Als officieel criterium werd gehanteerd het uitvoeren van een daad van uitzonderlijke moed in het aangezicht van de vijand of een actie die duidelijk uitstijgt boven de normale taakuitvoering. De ongeveer drie miljoen IJzeren Kruizen 2e Klasse zijn uitgereikt aan Duitse militairen, militairen van bondgenoten van Duitsland en aan geüniformeerd personeel van niet-militaire onderdelen.

Het kruis heeft een diameter van 44 mm en hangt aan een lint in de kleuren zwart, wit en rood. Hierbij bevind zich in het midden een brede rode band, waarvan aan beide zijden een smalle witte band is aangebracht. Aan beide buitenzijden volgt dan een zwarte band die even breed is als de witte. De kwaliteit van de geproduceerde kruizen is gedurende de gehele Tweede Wereldoorlog hoog gebleven. Op de voorzijde van het kruis zijn het hakenkruis en het jaar 1939 aangebracht, op de achterzijde is op de onderste arm het stichtingsjaar 1813 te vinden.

Nagenoeg alle exemplaren werden uit drie onderdelen samengevoegd, een ijzeren kern met aan de voor en achterzijde een zilveren rand. De twee zilveren randen werden aan elkaar gesoldeerd, waarmee de ijzeren kern op zijn plaats werd gehouden. De kern werd gefabriceerd uit ijzer en zwart gemaakt. Door de ijzeren kern is het IJzeren Kruis magnetisch. Er zijn echter ook niet-magnetische exemplaren. Deze waren gemaakt met een messing of koperen kern. Deze versie was populair bij leden van de Kriegsmarine omdat ijzer snel ging verweren door inwerking van het zeewater.
De rand bestond volgens de beschrijving uit zilver, maar werd meestal geproduceerd uit “Duits-zilver”, een goedkopere legering van koper, zink en nikkel. Aan de bovenzijde van de rand was het oog gesoldeerd, waaraan de ring werd bevestigd voor plaatsing aan het lint. Deze ring bevat over het algemeen een merkteken.
Het is echter ook heel gebruikelijk dat er ringen zijn gebruikt zonder merkteken zodat afwezigheid van het fabrikantenmerk op de ring, niets zegt over de echtheid van het kruis.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse kon op twee manieren worden gekregen. De meest chique wijze was in een lederen doosje. Eenvoudiger was de blauwe papieren envelop met daarop in Gotische letters: “Eisernes Kreuz 2. Klasse”. De uitreiking zelf ging vergezeld van een standaard oorkonde. In het “Soldbuch” of de “Wehpass” werd de verkrijging vervolgens bijgeschreven. De oorkonde bevat veelal niet de reden waarom de onderscheiding is verkregen hoewel een enkele keer dit op de achterzijde werd vermeld.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse zelf, werd over het algemeen niet gedragen op het uniform. In plaats hiervan droeg men een ribbon op de linkerborst of het lintdoor het 2e knoopsgat zoals men dat in het voormalige Pruisische leger gewend was.

In 1957 werd een versie uitgebracht waarbij het hakenkruis was vervangen door een eikenblad. Op deze wijze kon men puur militaire acties uit Wo2 alsnog eren, zonder het gebruik van verboden nazi-symbolen. De meeste veteranen kozen er echter voor om de onderscheiding slechts als een ribbon op het tenue te dragen. De 1957 versie is over het algemeen van slechtere kwaliteit dan de oorlogsversies.

Springer, Heinrich Adolf Leopold* 3 november 1914
† 27 oktober 2007

meer
Borchers, Adolf* 10 februari 1913
† 9 februari 1996

meer
Grid Lijst
NaamGeboortedatumOverlijdensdatumOnderscheidingen
Vaerst, Georg   
Vahrenhorst, Karl-Heinz   
Valet, Hans-Joachim18-02-191803-12-1944meer 
Vandieken, Anton04-07-190929-10-2005meer 
Vastagh, György23-03-189610-10-1944 
Vaulot, Eugène01-06-192302-05-1945 
Vázquez Goldaraz, Camilo   
Vechtel, Bernhard31-07-192021-08-1975 
Veeser, Peter25-07-191510-04-1989 
Vegesack, von, Dieter 00-09-2006 
Vehlow, Karl Peter11-11-1913  
Vehse, Fritz23-04-192404-03-2018 
Veiss, Voldemars07-11-189916-04-1944meer 
Veith, Alfred25-04-191808-08-2008 
Veith, Hans-Joachim   
Veith, Johann27-07-191616-12-1944meer 
Velde, Johann10-03-192116-03-1995meer 
Veldkamp, Martin03-03-191319-12-1974 
Veltheim, von, Heinrich Josias   
Veltheim, von, Josias   
Vennemann, Johann19-04-192003-07-1944 
Verheul, Karl 00-00-1944 
Verhoeven, Werner   
Verlei, Rudolf27-10-1920 meer 
Vernhold, Josef08-12-191512-11-1995 
Verton, Hendrik C.   
Vesper, Heinz   
Vette, Heinrich07-08-191923-12-1944 
Vetter, Alfred24-05-192315-05-1984 
Vetter, Johann27-06-192404-06-1944 
Vetter, Martin (Kampfgeschwader 26)20-04-190525-09-1982 
Vetter, Martin (Kampfgeschwader 51)29-06-1918  
Vetter, Max03-05-192003-04-2005 
Vetter, Wilhelm   
Vicinius, Hermann23-04-190708-03-1971 
Vickendey, Willi25-01-192121-01-1955 
Vidal, Oskar19-07-192118-08-1943 
Viebranz, Herbert29-01-1914  
Viechter, Korbinian27-11-191412-02-2006meer 
Viedebantt, Helmut23-12-191801-05-1945 
Viehmann, Wilhelm13-06-191625-02-1962 
Vielwerth, Wilhelm-August "Erich"10-02-191212-08-1997meer 
Vierkotten, Josef   
Vierna Trápaga, José 24-02-1976 
Viertel, Willi05-09-191131-08-1943 
Vierzig, Martin   
Vietinghoff genannt Scheel, Freiherr von, Wolff   
Vietsch, von, Bernhard17-10-1920  
Vieweger, Wolfgang14-09-1918 meer 
Viezenz, Günther01-02-192114-01-1999meer 
Villard, Jean00-00-1919  
Villinger, Heinrich17-01-191712-12-1944 
Vilzmann, Rupert29-06-192214-01-1945meer 
Vincon, Otto23-01-190613-04-1945meer 
Vinke, Heinz22-05-192026-02-1944meer 
Virkus, Gerhard27-07-191507-10-1970 
Vischer, Kurt21-03-192522-11-1981 
Vitali, Viktor03-04-192006-01-2012 
Vocke, Helmut26-01-191528-10-1943 
Vockensohn, Karl00-00-190800-00-1945 
Vockentanz, Hermann   
Vogel, Ewald18-11-1919  
Vogel, Franz   
Vogel, Horst06-11-191616-03-1944meer 
Vogel, Walter (WH-Inf.Rgt. 118)12-01-1915 meer 
Vogelsang, Karl-Heinz   
Vogl, Andreas04-10-190628-03-1945 
Vogt, Adolf (WH-Grenadier)31-08-191521-09-1992 
Vogt, Fritz07-03-191803-04-1945 
Vogt, Georg07-11-1914  
Vogts, Herbert30-05-191322-04-1943 
Vohburger, Hans11-02-191018-08-1942 
Vohl, Heinz   
Voigt, Dieter03-02-1923 meer 
Voigt, Gerhard   
Voigt, Paul   
Voigt, Rudolf   
Voigt, Walter05-08-191413-02-1998meer 
Voigt, Wilhelm13-04-1917 meer 
Voigtsberger, Heinrich Paul Hermann10-02-190317-03-1959 
Volberts, x   
Volk, Joachim   
Volke, Herbert27-05-191429-07-1945 
Volke, Kurt04-01-192022-10-2012meer 
Volker, Heinrich24-06-191116-01-1988meer 
Volkmann, Richard30-03-191112-04-1965meer 
Voll, Hermann18-01-191708-12-2008 
Vollard-Bockelberg, von, Helmut20-10-191129-03-1996 
Vollert, Max   
Vollmer, Günter15-05-191710-12-2004meer 
Vollmer, Götz-Peter Wilhelm09-11-191519-12-1944 
Vollmer, Herbert-Peter29-10-191315-06-1945 
Vollmer, Rolf   
Vollmers, Helmut14-06-1911 meer 
Vollnhals, Anton18-01-192016-08-1944 
Vollrath, Heinz   
Volpert, Hans24-06-1922  
Vonschott, Friedrich   
Vopel, Hermann   
Vorbrugg, Oskar11-07-190221-05-1946meer 
Vormdohre, Gustav27-11-1922  
Vormstein, Karl   
Vorsteher, Karl-Heinz01-06-191611-06-1988 
Voss, Kurt   
Voss, Paul (Heer)   
Voss, Walter22-07-1920  
Vossen, Herbert   
Voutta, Hans   
Voß, Ernst03-11-189911-10-1943meer 
Voß, Heinrich  meer 
Voß, Herbert15-05-191105-07-1976 
Voß, Reimer20-03-192010-12-2015 
Vögele, x   
Vögerl, Georg11-12-192025-10-2010meer 
Vögtle, Helmut14-11-191730-06-2010 
Vöhringer, Wilhelm   
Völk, Hermann08-06-191610-08-1976 
Völkel, Helmut17-06-191426-10-1942 
Völkel, Josef00-00-191427-05-1941 
Völker, Dr., Gerhard06-06-190516-08-1972meer 
Völzer, Walter09-02-1917