Eisernes Kreuz 2. Klasse

In het begin van de Tweede Wereldoorlog had het IJzeren Kruis 2e Klasse nog een redelijk hoog aanzien bij. Naarmate de oorlog langer duurde, werd de onderscheiding echter steeds makkelijker toegekend. Toch werd hij altijd met trots gedragen. Het IJzeren Kruis 2e Klasse was de allereerste graad binnen het IJzeren Kruis welke verkregen werd voor een individuele daad van grote moed.

Als officieel criterium werd gehanteerd het uitvoeren van een daad van uitzonderlijke moed in het aangezicht van de vijand of een actie die duidelijk uitstijgt boven de normale taakuitvoering. De ongeveer drie miljoen IJzeren Kruizen 2e Klasse zijn uitgereikt aan Duitse militairen, militairen van bondgenoten van Duitsland en aan geüniformeerd personeel van niet-militaire onderdelen.

Het kruis heeft een diameter van 44 mm en hangt aan een lint in de kleuren zwart, wit en rood. Hierbij bevind zich in het midden een brede rode band, waarvan aan beide zijden een smalle witte band is aangebracht. Aan beide buitenzijden volgt dan een zwarte band die even breed is als de witte. De kwaliteit van de geproduceerde kruizen is gedurende de gehele Tweede Wereldoorlog hoog gebleven. Op de voorzijde van het kruis zijn het hakenkruis en het jaar 1939 aangebracht, op de achterzijde is op de onderste arm het stichtingsjaar 1813 te vinden.

Nagenoeg alle exemplaren werden uit drie onderdelen samengevoegd, een ijzeren kern met aan de voor en achterzijde een zilveren rand. De twee zilveren randen werden aan elkaar gesoldeerd, waarmee de ijzeren kern op zijn plaats werd gehouden. De kern werd gefabriceerd uit ijzer en zwart gemaakt. Door de ijzeren kern is het IJzeren Kruis magnetisch. Er zijn echter ook niet-magnetische exemplaren. Deze waren gemaakt met een messing of koperen kern. Deze versie was populair bij leden van de Kriegsmarine omdat ijzer snel ging verweren door inwerking van het zeewater.
De rand bestond volgens de beschrijving uit zilver, maar werd meestal geproduceerd uit “Duits-zilver”, een goedkopere legering van koper, zink en nikkel. Aan de bovenzijde van de rand was het oog gesoldeerd, waaraan de ring werd bevestigd voor plaatsing aan het lint. Deze ring bevat over het algemeen een merkteken.
Het is echter ook heel gebruikelijk dat er ringen zijn gebruikt zonder merkteken zodat afwezigheid van het fabrikantenmerk op de ring, niets zegt over de echtheid van het kruis.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse kon op twee manieren worden gekregen. De meest chique wijze was in een lederen doosje. Eenvoudiger was de blauwe papieren envelop met daarop in Gotische letters: “Eisernes Kreuz 2. Klasse”. De uitreiking zelf ging vergezeld van een standaard oorkonde. In het “Soldbuch” of de “Wehpass” werd de verkrijging vervolgens bijgeschreven. De oorkonde bevat veelal niet de reden waarom de onderscheiding is verkregen hoewel een enkele keer dit op de achterzijde werd vermeld.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse zelf, werd over het algemeen niet gedragen op het uniform. In plaats hiervan droeg men een ribbon op de linkerborst of het lintdoor het 2e knoopsgat zoals men dat in het voormalige Pruisische leger gewend was.

In 1957 werd een versie uitgebracht waarbij het hakenkruis was vervangen door een eikenblad. Op deze wijze kon men puur militaire acties uit Wo2 alsnog eren, zonder het gebruik van verboden nazi-symbolen. De meeste veteranen kozen er echter voor om de onderscheiding slechts als een ribbon op het tenue te dragen. De 1957 versie is over het algemeen van slechtere kwaliteit dan de oorlogsversies.

Springer, Heinrich Adolf Leopold* 3 november 1914
† 27 oktober 2007

meer
Borchers, Adolf* 10 februari 1913
† 9 februari 1996

meer
Grid Lijst
NaamGeboortedatumOverlijdensdatumOnderscheidingen
Tabel, Franz02-02-191118-12-1991 
Tacke, Fritz   
Tadeuszewski, Kurt   
Tadje, Friedrich "Fritz"23-11-191426-01-1981 
Taeger, Erich05-08-191920-05-2011meer 
Talvela, Paavo Juho19-02-189730-09-1973meer 
Tammling, Rudolf   
Tanczos, Hermann30-11-192104-11-1967 
Tange, Otto22-09-191530-07-1943 
Tank, Walter03-11-191527-04-1998 
Tanneberger, Wilhelm "Willi"30-12-191422-05-2000 
Tannert, Wilhelm   
Tanzer, Kurt01-11-192025-06-1960 
Tapola, Kustaa Anders29-03-189502-04-1971meer 
Tappe, Martin10-01-191019-04-1969 
Tappeiner, Josef20-02-192024-11-2010 
Tappenbeck, Dieter26-12-191223-12-1941 
Tarin, Walter08-01-191005-10-1996 
Taschka, Emil   
Taschner, Anton   
Taubert, Richard29-07-191124-06-1959 
Taulien, Arno15-04-191919-09-1989 
Tausendfreund, Heinz   
Tebbe, Gerhard   
Tech, Harry03-01-190713-01-1990 
Teegler, Rolf12-11-192031-03-1943 
Tegtmeier, Fritz30-07-191708-04-1999 
Teichert, Johannes   
Teichert, Max-Martin31-01-191512-05-1943meer 
Teichgräber, Horst   
Teichmann, Dr., Alexander21-08-1910  
Teichmann, Friedrich (Grenadier-Regiment 712)27-06-191420-01-1945 
Teichmann, Herbert  meer 
Teichmann, Willi   
Teige, Waldemar29-03-191303-10-1942 
Telkamp, Eberhard08-05-191420-04-1992 
Telkemeyer, Heinrich20-11-190517-11-1948 
Tellgmann, Eugen27-06-191017-09-1979 
Temlitz, Heinz   
Temming, Hans07-05-191313-04-1985 
Tenner, Hans07-04-191529-03-1943 
Tennhardt, Werner26-11-191511-10-1941 
Tenschert, Günther09-08-191703-04-1988meer 
Tensfeld, Willy27-11-189302-09-1982meer 
Teodorini, Corneliu18-09-189310-07-1976meer 
Terbeck, Bernhard23-08-191925-05-1981meer 
Terharen, Heinrich04-11-191018-06-1968 
Teriete, Heinrich20-02-191517-11-2002 
Ternedde, Rudolf26-10-191419-05-1999meer 
Terwelp, Franz (Antonius?)   
Tesch, Hermann02-01-191312-06-1944 
Tesch, Karl-Heinz13-10-191612-05-1963 
Teske, Georg02-11-190925-09-1990 
Tessenow, Rudi06-09-191928-06-1988 
Tessin, Georg Friedrich Ludwig Max August16-06-189918-10-1985 
Tetsch, Ernst-Johann28-10-191611-11-1993meer 
Teubel, Heinz26-06-191725-05-1970 
Teufel, Bruno09-10-1920  
Teumer, Alfred11-02-191804-10-1944 
Teunissen, Herman Richard 'Dick'00-00-192230-09-1944 
Teusen, Hans26-07-191711-02-2011meer 
Teuwsen, Adolf22-03-191604-07-1968 
Thaden, von, Herbert   
Thal, Max Franz Karl05-09-191414-08-1943 
Thaler, Andreas10-06-191517-05-1988 
Thaler, Johann "Hans"06-02-192007-04-1945 
Thaler, Rudolf24-03-191910-05-1963 
Thaller, Josef  meer 
Thamm, Rudolf   
Thedieck, Friedrich   
Thedsen, Hans13-05-1918  
Theilen, Hans30-09-191201-02-1944 
Theilen, Heinrich12-05-191913-01-1960 
Theismann, Günter11-06-1920  
Theissig, Franz10-06-192000-04-1945 
Thelen, Franz24-02-1920  
Thelen, Johann23-11-191428-03-1998 
Thiede, Armin30-12-191709-07-1943 
Thiel, Alfred   
Thiel, Edwin19-06-191314-07-1944 
Thiel, Erich14-06-191222-04-1943 
Thiel, Franz30-01-190814-01-1945 
Thiel, Fritz12-03-1910  
Thiel, Gerhard Karl Wilhelm09-02-190710-04-1943 
Thiel, Joachim   
Thiel, Karl (Artillerie-Regiment 217)23-12-191329-02-2004 
Thiele, Fritz   
Thiele, Heinz   
Thiele, Walter   
Thielmann, Wilhelm02-11-1922 meer 
Thiem, Egon05-10-191116-10-1959 
Thiem, Erich   
Thiem, Ernst11-10-190919-09-1943 
Thieme, Alfred   
Thieme, Carl Alfred28-05-191406-06-2004 
Thieme, Heinz07-06-192117-12-1943 
Thieme, Kurt29-09-1919  
Thierfelder, Helmut10-04-191510-02-1994 
Thierfelder, Werner24-12-191518-07-1944 
Thierling, Werner  meer 
Thierse, Walter16-11-1916 meer 
Thiessen, Hans13-11-191618-02-1945 
Thiessenhusen, Hans   
Thimm, Paul   
Thimmig, Wolfgang04-10-191206-11-1976 
Thoborg, Albert   
Thoma, Ernst21-06-1923 meer 
Thoma, Otto Kurt04-08-190111-04-1971meer 
Thoma, Otto-Gerhard   
Thomae, Adolf   
Thomas, Hans   
Thomé, Bernhard15-08-1902  
Thomé, Josef   
Thomé, Leo   
Thomé, Nikolaus   
Thoms, Erich   
Thomsen, Rolf-Erich06-05-191526-03-2003meer 
Thon, Hermann28-10-1915 meer 
Thoni, Wilhelm   
Thorey, Andreas03-11-191218-04-1944 
Thorwest, Friedrich-Wilhelm06-12-189801-11-1944 
Thulke, Willi22-09-191604-09-1998meer 
Thumann, Jakob20-07-191108-09-1943 
Thummes, Otto14-01-191610-08-1942 
Thumser, Hans   
Thun-Hohenstein, Graf, Erwin04-04-189612-02-1946 
Thunestveit, Olav 00-00-1945 
Thurmann, Karl04-09-190920-01-1943 
Thurner, Hans24-10-191811-06-1944meer 
Thurnhuber, Josef13-07-192001-10-2000 
Thyben, Gerhard24-02-192204-09-2006 
Thümmler, Heinz 04-09-1944 
Thürmer, Gerhard   
Thüs, Hugo   
Thölke, Albert   
Thönes, Günther   
Tiburzy, Ernst26-12-191114-11-2004meer 
Tichy, Ekkehard26-08-192216-08-1944 
Tiedemann, Karl   
Tiedemann, Reinhard30-01-1921  
Tiedemann, Willi   
Tiefenböck, Leopold20-10-191901-11-1944 
Tiesenhausen, Freiherr von, Hans-Diedrich22-02-191317-08-2000meer 
Tietjen, Cord10-11-191418-06-2005 
Tietjen, Hermann   
Tietjen, Wilhelm   
Tietz, Hermann15-10-191427-02-2005 
Tietzen, Horst19-07-191218-08-1940 
Tilgner, Franz Friedrich Kurt20-01-190926-10-1972 
Tilleczek, Anton25-01-191202-05-1963 
Timm, Erich15-02-191306-10-1997meer 
Timm, Hans   
Timm, Heinrich30-04-191012-04-1974meer 
Timmermans, Berend 00-00-1943 
Timreck, Herbert   
Tischkus, Alfred19-02-192105-04-1945 
Titschkus, Alfred19-02-192105-04-1945 
Tittel, Rolf26-09-192004-10-1989 
Todt, Klaus-Dietrich12-04-192103-03-1944 
Tolle, Hubert27-12-1922  
Tollefsen, Helge   
Tolsdorff, Theodor03-11-190925-05-1978meer 
Tonne, Günther21-05-191615-07-1943 
Tonne, Wolfgang28-02-191820-04-1943 
Topp, Erich02-07-191426-12-2005meer 
Torley, Karl16-10-191319-07-1943 
Tornau, Gottfried20-12-191909-02-1992meer 
Toschka, Rudolf26-09-191121-02-1944 
Tost, Ewald08-03-191500-03-1945meer 
Trabandt, Paul24-10-191327-07-1991meer 
Traber, Willy09-02-191502-01-1967 
Tragesser, Otto20-10-192015-03-1944 
Trambauer, Theodor   
Trapper, Karl Michael14-02-191716-05-1942 
Tratt, Eduard24-02-191922-02-1944 
Traupe, Hans04-05-191323-06-2004meer 
Traut, Josef "Sepp"05-12-191222-05-1944 
Trautloft, Hannes03-03-191212-01-1995meer 
Trautmann, Karl12-04-190821-04-1945 
Trautvetter, Otto30-11-1908 meer 
Trautwein, Heinz21-12-190701-11-1944 
Trebes, Horst22-10-191629-07-1944meer 
Treml, Franz   
Trenkel, Rudolf17-01-191826-04-2001meer 
Trenn, Rudolf22-11-191716-04-1943meer 
Trettner, Heinrich "Heinz"19-09-190718-09-2006meer 
Treu, Franz   
Treuberg Fischler, Graf von, Henrich   
Tribukait, Günther29-05-190926-02-1947 
Trieschmann, Franz   
Triltsch, Rudolf   
Trinks, Richard20-08-1914  
Trippen,   
Tritsch, Willi13-07-191919-12-1971 
Trittel, Rudolf18-06-191318-05-1945 
Trojer, Hans-Hartwig22-01-191627-09-1943 
Trommer, Günter   
Troppmann, Josef15-03-191101-12-1942 
Trotha, von, Claus25-03-191431-10-1943 
Trotha, von, Ivo-Thilo16-07-190517-05-1998 
Trotha, von, Thilo-Leberecht15-09-1914  
Trummer, Johann "Hans"23-10-1920  
Tränkner, Felix   
Tröger, Hans (Luftwaffe)   
Tröger, Rudolf14-07-191728-07-1983 
Tröndle, Herbert24-08-191901-10-2017meer 
Tröster, Johann   
Tscherning, Willi15-06-191720-01-2012 
Tscheuke, Karl-Heinz25-03-192001-06-1943meer 
Tschierschwitz, Gerhard23-04-192017-01-1997meer 
Tschorn, Willi   
Tuffert, Willi   
Tuft, Hermod   
Tummer, Heinrich11-06-190814-01-1971meer 
Tuominen, Emil Kalervo Oiva05-03-190828-01-1976 
Turancec, Joseph07-03-189209-03-1957meer 
Turck, Wilhelm   
Twickler, Bernhard23-03-192405-11-1944 
Tychsen, Christian03-12-191028-07-1944meer 
Tycowicz, von, Rudolf14-09-190719-11-2007 
Tyczka, Karl22-12-1910  
Tüngler, Hans-Joachim21-01-192303-03-1944 
Türke, Gerhard01-05-191421-11-1991meer 
Türke, Hans   
Türke, Kurt   
Tzschoppe, Günther   
Tänzer, Julius   
Täubrich, Karl-Heinz03-11-1919  
Töniges, Werner07-01-191025-01-1995meer