Eisernes Kreuz 2. Klasse

In het begin van de Tweede Wereldoorlog had het IJzeren Kruis 2e Klasse nog een redelijk hoog aanzien bij. Naarmate de oorlog langer duurde, werd de onderscheiding echter steeds makkelijker toegekend. Toch werd hij altijd met trots gedragen. Het IJzeren Kruis 2e Klasse was de allereerste graad binnen het IJzeren Kruis welke verkregen werd voor een individuele daad van grote moed.

Als officieel criterium werd gehanteerd het uitvoeren van een daad van uitzonderlijke moed in het aangezicht van de vijand of een actie die duidelijk uitstijgt boven de normale taakuitvoering. De ongeveer drie miljoen IJzeren Kruizen 2e Klasse zijn uitgereikt aan Duitse militairen, militairen van bondgenoten van Duitsland en aan geüniformeerd personeel van niet-militaire onderdelen.

Het kruis heeft een diameter van 44 mm en hangt aan een lint in de kleuren zwart, wit en rood. Hierbij bevind zich in het midden een brede rode band, waarvan aan beide zijden een smalle witte band is aangebracht. Aan beide buitenzijden volgt dan een zwarte band die even breed is als de witte. De kwaliteit van de geproduceerde kruizen is gedurende de gehele Tweede Wereldoorlog hoog gebleven. Op de voorzijde van het kruis zijn het hakenkruis en het jaar 1939 aangebracht, op de achterzijde is op de onderste arm het stichtingsjaar 1813 te vinden.

Nagenoeg alle exemplaren werden uit drie onderdelen samengevoegd, een ijzeren kern met aan de voor en achterzijde een zilveren rand. De twee zilveren randen werden aan elkaar gesoldeerd, waarmee de ijzeren kern op zijn plaats werd gehouden. De kern werd gefabriceerd uit ijzer en zwart gemaakt. Door de ijzeren kern is het IJzeren Kruis magnetisch. Er zijn echter ook niet-magnetische exemplaren. Deze waren gemaakt met een messing of koperen kern. Deze versie was populair bij leden van de Kriegsmarine omdat ijzer snel ging verweren door inwerking van het zeewater.
De rand bestond volgens de beschrijving uit zilver, maar werd meestal geproduceerd uit “Duits-zilver”, een goedkopere legering van koper, zink en nikkel. Aan de bovenzijde van de rand was het oog gesoldeerd, waaraan de ring werd bevestigd voor plaatsing aan het lint. Deze ring bevat over het algemeen een merkteken.
Het is echter ook heel gebruikelijk dat er ringen zijn gebruikt zonder merkteken zodat afwezigheid van het fabrikantenmerk op de ring, niets zegt over de echtheid van het kruis.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse kon op twee manieren worden gekregen. De meest chique wijze was in een lederen doosje. Eenvoudiger was de blauwe papieren envelop met daarop in Gotische letters: “Eisernes Kreuz 2. Klasse”. De uitreiking zelf ging vergezeld van een standaard oorkonde. In het “Soldbuch” of de “Wehpass” werd de verkrijging vervolgens bijgeschreven. De oorkonde bevat veelal niet de reden waarom de onderscheiding is verkregen hoewel een enkele keer dit op de achterzijde werd vermeld.

Het IJzeren Kruis 2e Klasse zelf, werd over het algemeen niet gedragen op het uniform. In plaats hiervan droeg men een ribbon op de linkerborst of het lintdoor het 2e knoopsgat zoals men dat in het voormalige Pruisische leger gewend was.

In 1957 werd een versie uitgebracht waarbij het hakenkruis was vervangen door een eikenblad. Op deze wijze kon men puur militaire acties uit Wo2 alsnog eren, zonder het gebruik van verboden nazi-symbolen. De meeste veteranen kozen er echter voor om de onderscheiding slechts als een ribbon op het tenue te dragen. De 1957 versie is over het algemeen van slechtere kwaliteit dan de oorlogsversies.

Springer, Heinrich Adolf Leopold* 3 november 1914
† 27 oktober 2007

meer
Borchers, Adolf* 10 februari 1913
† 9 februari 1996

meer
Grid Lijst
NaamGeboortedatumOverlijdensdatumOnderscheidingen
Faber, von, Wilhelm   
Fabian, Heinz-Otto01-03-191816-09-1990 
Fabian, Otto   
Fabich, Maximilian "Max"08-09-191407-08-1988 
Fabinger, Heinz  meer 
Fabritius, Albert31-01-191412-06-2001meer 
Fach, Ernst06-07-191215-05-1943 
Fackler, Siegfried25-08-191426-07-1944 
Faderl, Dr., Josef   
Faforke, Theodor14-12-1902  
Fahrenberg, Wolfgang26-09-190830-07-1971 
Fahrenholz, Alfred04-11-191721-05-1989 
Fahrion, Wilhelm12-10-1893  
Falck, Karl   
Falck, Wolfgang19-08-191013-03-2007 
Falk, Ernst27-10-192028-06-1998 
Falk, Wilhelm 16-07-1942meer 
Falke, Hans16-06-1920  
Falkenhayn, von, Günter16-09-192003-01-1944 
Falkenstein, Freiherr von, Sigismund14-09-190302-06-1972 
Falkenthal, Dr., Horst   
Famula, Günther14-12-191522-04-1944 
Fanderl, Georg06-08-191704-01-1953 
Fankanowsky, Edwin   
Farnhammer, Josef   
Fasel, Lothar15-04-1915  
Fasel, Walter07-06-1919 meer 
Fassbender, Alfred13-01-1912  
Fassong, von, Horst-Günther27-04-191901-01-1945 
Fasterding, Wilhelm   
Fatalibeyli, Abdurrahman12-06-190822-11-1954 
Fath, Fridolin01-05-190817-03-1987 
Faulhaber, Josef19-11-1919  
Faulhaber, Markus22-07-191411-05-1945 
Faulmüller, Klaus Georg21-06-191725-10-1943 
Faulstich, Ludwig   
Faust, Fritz23-10-1910  
Fechner, Fritz16-12-191306-04-1990 
Fechner, Heinz13-12-192003-02-1945meer 
Fechner, Hermann (WH-Gren.Rgt. 413)   
Fechner, Konrad01-11-191827-07-2013 
Fecht, von der, Karl-August03-10-191404-08-1976 
Fecia di Cossato, Carlo Conte  meer 
Feddersen, Johannes   
Federwisch, Heinz 27-05-2014 
Fege, Kurt19-12-1912  
Fegelein, Hermann-Otto30-10-190629-04-1945meer 
Fegelein, Waldemar09-01-191220-11-2000 
Fehlbaum, Franz   
Fehler, Johann-Heinrich20-09-191015-05-1993 
Fehlhaber, Erwin27-07-1911  
Fehr, Erich11-12-190513-07-1944 
Fehre, Siegfried05-06-191723-01-1944 
Feichtenschlager, Ferdinand12-01-192629-05-1944 
Feiertag, Heinz20-12-1914  
Feiertag, Paul20-08-191630-11-1999 
Feiler, Gerhard06-09-1909  
Feiler, Karl   
Feils, Gisbert   
Felbinger, Erich   
Felder, Paul10-09-191907-09-2012 
Felder, Wendelin24-06-191523-10-1943 
Feldkamp, Heinrich14-08-191313-02-1985 
Feldmann, Alfred20-02-191514-01-1943 
Feldmeijer, Johannes Hendrik30-11-191022-02-1945 
Feldt, Gustav Waldemar Klaus14-04-191207-09-2010meer 
Felgenhauer, Rudolf11-03-190908-06-1990 
Felgenhauer, Waldemar09-02-191416-11-1963 
Feller, Fritz18-06-191605-01-1945 
Feller, Georg-Wolfgang09-07-191523-03-1991 
Fellerer, Leopold07-06-191915-07-1968 
Fellgiebel, Walther-Peer07-05-191814-10-2001meer 
Fellmann, Erich20-04-191514-01-2004 
Fellmer, Reinhold   
Fels, Alfred22-08-190709-07-1996 
Fels, Konrad09-04-192008-03-2006 
Felsche, Heinz  meer 
Felscher, Wilhelm   
Felser, Walter   
Felten, Peter05-11-192226-04-1980 
Felzmann, Maximilian22-04-189408-06-1962 
Fendesack, Hans21-01-191416-08-1944 
Fenet, Henri-Joseph11-06-191914-08-2002 
Fengewisch, Karl10-03-1922  
Fengler, Franz23-11-1914  
Fenn, Heinz-Konrad20-07-1918  
Fenski, Günther02-01-190723-11-1941 
Fenski, Horst-Arno03-11-191810-02-1965 
Fenzl, Friedrich "Fritz"11-01-190901-08-1942 
Fernau, Hans-Georg29-12-191724-02-1973 
Ferro, Otto24-01-191124-12-1943 
Feser, Raimund   
Festner, Heinz  meer 
Fett, Hans21-04-191502-02-1985 
Fett, Helmut23-12-190323-02-1944 
Feuerer, Alois17-02-191005-07-1944 
Feuerer, Karl Peter04-12-191712-03-1944 
Feuker, Gerhard20-04-190630-11-1942 
Feurle, Otto 16-04-1943 
Feurstein, Valentin18-01-188508-06-1970meer 
Feussner, Wilhelm09-02-191304-09-1943 
Fey, Wilhelm "Willy"25-09-191829-04-2002 
Feßmann, Fritz25-12-191311-10-1944meer 
Fick, Ernst13-08-191227-07-1942 
Fick, Jacob17-01-191222-04-2004 
Fickel, Helmut27-11-192106-04-2005meer 
Fiebig, Erich Walter Herbert26-01-191327-02-2000 
Fiebig, Gerhard08-03-1918  
Fiederer, Wilhelm13-09-190616-09-1942 
Fiedler, Alexander10-08-192204-10-1970 
Fiedler, Hans17-07-191116-05-1957 
Fiedler, Hans01-12-191906-07-1997 
Fiedler, Hans17-07-191116-05-1957 
Fiedler, Hans01-12-191906-07-1997 
Fiedler, Hans17-07-191116-05-1957 
Fiedler, Johann28-04-192223-09-1999 
Fiedler, Walter26-04-192630-04-1945 
Fieghofer, Karl28-10-1916  
Fiesel, Mathias29-12-1917  
Filius, Ernst20-07-191630-03-1944 
Fils, Rudolf   
Filusch, Josef   
Fimmen, Kurt04-05-191106-05-2001 
Findewirth, Siegfried01-09-191412-09-1943meer 
Finger, Karl-Heinz   
Fink, Günter17-03-191815-05-1943 
Fink, Josef   
Fink, Karl-Heinrich01-04-192223-04-1980meer 
Fink, Kurt   
Finke, Andreas27-04-191302-09-1944 
Finke, Friedrich   
Finke, Heinz08-02-192007-12-1996meer 
Finselberger, Robert   
Fircks, Freiherr von, Friedrich08-11-191530-08-1944 
Firfas, Franz   
Fischbach, Adolf06-08-192016-11-1972 
Fischel, von, Unno05-11-191512-01-1942 
Fischer, Alfred14-12-190728-07-1945 
Fischer, Edgar26-07-192320-08-1943 
Fischer, Erich (Sturm-Regiment 14)01-12-192029-10-1966 
Fischer, Erwin14-08-191210-12-1996 
Fischer, Franz (Führer-Begleit-Division)00-00-1915  
Fischer, Gerhard (Waffen-SS)12-11-192201-01-2013 
Fischer, Gerhard (WH-Panzer)00-00-1915 meer 
Fischer, Hans (WH-Pz.Gren.Rgt 6)   
Fischer, Hans-Heinz07-04-191100-05-1980 
Fischer, Heinrich   
Fischer, Heinz (LW-Sturzkampfgeschwader)22-05-191726-10-1942 
Fischer, Hermann (Lw-Schlachtgeschwader 1)28-02-192011-07-1943 
Fischer, Hugo   
Fischer, Johann   
Fischer, Karl-Heinz (KM-Vorposten)23-07-191312-08-1993 
Fischer, Klaus   
Fischer, Kurt   
Fischer, Siegfried27-11-191826-03-1998 
Fischer, Wilhelm   
Fischer, Wilhelm14-11-191700-05-1945 
Fischer, Wilhelm   
Fischer, Wilhelm14-11-191700-05-1945 
Fischer, Wilhelm   
Fischer, Wilhelm14-11-191700-05-1945 
Fischer, Willy   
Fischer, x   
Fitz, Josef-August20-01-191001-01-1977 
Fitzek, Josef24-03-191318-11-1982 
Fitzner, Karl04-07-191508-07-1943 
Fitzthum, Josef14-09-189610-01-1945 
Fixson, Klaus   
Fjeld, Alf   
Flachs, Bernhard18-03-191208-12-1944 
Flad, Eugen (WH-Füsilier)12-03-192124-10-2002 
Flad, Kurt03-03-191529-01-1996 
Flebbe, Rudolf04-06-192223-10-1945 
Flechner, Willi29-04-190828-08-1942 
Flechsig, Gerhard20-11-191917-05-2008 
Fleddermann, Werner   
Fleer, Hermann08-04-1917 meer 
Fleige, Karl05-09-190516-02-1975 
Fleischer, Rudolf21-07-191513-12-1991meer 
Fleischmann, Georg24-01-191430-04-1940 
Fleischmann, Ludwig14-03-191530-06-2005 
Flemming, Bruno   
Flex, Hermann05-08-191009-03-1943 
Fließbach, Joachim   
Fließbach, Peter28-02-191721-03-1944 
Flor, Gerhard   
Fluhs, Friedrich26-08-191200-07-1944meer 
Flügel, Hans13-02-191901-03-1989meer 
Flügge, Josef06-05-1909 meer 
Flögel, Josef19-10-191924-01-1997 
Fobker, Herbert20-07-192231-12-1943 
Fock, Grete   
Fock, Wilhelm21-10-191310-12-1995 
Folkers, Ulrich06-03-191506-05-1943meer 
Foltin, Ferdinand30-11-191618-05-2007 
Fondermann, Otto31-12-190505-04-1980 
Forbeck, Rudolf   
Forderer, Friedrich   
Forst, Josef11-06-192321-10-1944meer 
Forstar, Chrysant07-06-191312-04-1943 
Forster, Michael   
Forster, Michael15-04-192028-09-1944 
Forster, Michael   
Forster, Walter   
Forstmann, Gustav10-06-190802-02-1985 
Forstpointner, Ferdinand   
Forstreuter, Hans-Boto01-11-191207-10-1986meer 
Fort, von le, Peter28-07-1899  
Fortun, Horst04-03-191706-07-1943 
Fougier, Rino-Corso14-11-189424-04-1963meer 
Fox, Rudolf  meer 
Fraatz, Georg-Werner30-03-191715-02-1943 
Frach, Hans07-03-191505-11-2004 
Franck, Hellmuth   
Francsi, Gustav-Eduard04-11-191406-10-1961 
Frank von Hausen-Aubier, Hilmar08-09-1912  
Frank, Anton-Otto18-03-191208-03-1945 
Frank, Fritz  meer 
Frank, Hans-Dieter08-07-191927-09-1943 
Frank, Heinz12-12-191407-10-1944meer 
Frank, Heinz-Werner06-08-1905  
Frank, Oskar   
Frank, Reinhard   
Frank, Rudolf19-08-192027-04-1944meer 
Frank, Werner   
Franke, Einhard Hans Friederich Georg21-04-191508-07-1943meer 
Franke, Erwin   
Franke, Frithjof   
Franke, Hans-Otto   
Franke, Heinz (3. Unterseebootsflottille)30-11-191505-04-2003 
Franke, Herbert28-12-191614-06-1972 
Franke, Horst   
Franke, Kurt13-06-1913  
Franke, Leo16-05-191417-09-1991meer 
Franke, Martin30-01-192527-07-1944 
Franke, Max21-02-191519-11-1986meer 
Franke, Rudi   
Franken, Wilhelm August11-09-191413-01-1945meer 
Frankenfeld, Erwin12-09-1920 meer 
Frankl, Alois Albert16-11-192005-11-1987 
Frantz, Peter Ulrich24-07-191711-03-2001meer 
Franz, Egon19-07-1921  
Franz, Johann   
Franz, Ludwig03-09-191505-07-1944 
Franz, Roland21-02-192003-09-1944 
Franzisket, Ludwig26-06-191723-11-1988 
Franzke, Hans  meer 
Frauenheim, Fritz Hermann Günter09-03-191228-09-1969meer 
Frauscher, Franz26-02-192017-06-1990 
Frech, Ferdinand 00-11-1944meer 
Freckmann, Helmut23-01-1917  
Fredericksen, August31-07-191528-09-1944meer 
Fregin, Erich16-05-191304-06-2008 
Freiberg, Kurt05-09-191600-00-1944 
Freimanis, Andrejs   
Freischheim, Severin29-04-191016-01-1988 
Freiwald, Kurt   
Freiwald, Kurt29-10-190612-12-1975 
Freiwald, Kurt   
Freiwald, Kurt29-10-190612-12-1975 
Freiwald, Kurt   
Freiwald, Kurt29-10-190612-12-1975 
Frenzel, Günther19-03-191912-03-2011 
Frese, Karl   
Freudenreich, Otto   
Freuwörth, Wilhelm "Willi"04-11-191705-12-1970 
Frevert, Hermann   
Frewer, Karl21-07-190806-03-1945meer 
Frey, Albert16-02-191301-09-2003meer 
Frey, Emil (WH-infanterie-Regiment109)26-07-190901-08-1941 
Frey, Harry21-01-191411-07-1943 
Frey, Ludwig22-09-191421-12-1943 
Frey, Michael 31-10-1945 
Freyer, Joachim18-04-190826-05-1998meer 
Freyer, Siegfried11-02-1917  
Freytag, Otto   
Freytag, Siegfried "Justav"10-11-191901-06-2003 
Fricke, Ernst-August11-05-191109-11-1943 
Fricke, Karl10-06-1921  
Friebel, Herbert28-07-191515-05-1944 
Friedberg, Johann17-06-1923  
Friedeberg, Fritz15-02-1920  
Friedel, Herbert10-06-191722-07-1990 
Friederici, Jens-Detlef12-07-191504-08-1983 
Friedhoff, Siegfried25-11-1920 meer 
Friedmann, Theodor20-09-190310-01-1942 
Friedrich, Alfred   
Friedrich, Erich (WH-Panzergrenadier)15-07-191401-10-1983meer 
Friedrich, Gerhard (Nachtjagdgeschwader 6)16-09-191716-03-1945 
Friedrich, Gerhard (Panzergrenadier-Regiment 13)17-10-190908-05-1945 
Friedrich, Max31-05-192128-04-2007 
Friedrich, Max30-03-1918  
Friedrich, Max31-05-192128-04-2007 
Friedrich, Max30-03-1918  
Friedrich, Max31-05-192128-04-2007 
Friedrich, Max30-03-1918  
Friedrich, Richard Gustav20-03-190625-06-1944 
Friedrich, Waldemar   
Fries, Herbert01-03-192506-01-2014 
Frimberger, Adolf31-01-1919  
Frimersdorf, Josef21-11-191920-09-1944 
Frink, Helmut28-06-191928-08-1943 
Frisch, Helmut03-02-1907  
Fritsch, Alfons19-06-1925  
Fritsch, Heinz22-12-192005-07-1945 
Fritsche, Hans-Martin24-06-190927-05-1993 
Fritzler, Heinz07-01-191525-03-1992 
Fritzsche, Immo16-12-191814-12-1943 
Frohnauer, Hans 19-09-1944 
Frolov, Ivan Denisovich00-00-190600-00-1946 
Fromm, Ernst15-07-191425-04-1945 
Fromm, Walter02-02-191027-04-1999 
Fromme, Rolf00-00-191401-07-1992 
Frommhold, Franz   
Fronzeck, Gerhard   
Frosch, Horst   
Frost, Rupert09-10-191120-08-1986 
Frost, Willi02-04-191524-01-1945 
Frydag, Freiherr von, Harro   
Frühauf, Carl-Heinz14-02-191418-04-1976 
Fröbel, Hans-Roland03-10-1921  
Fröbel, Karl12-09-1918  
Fröhlich, Bruno20-10-191316-12-1942 
Fröhlich, Georg  meer 
Fröhlich, Karl22-12-191422-08-1986 
Fröhlich, Kurt09-03-191913-10-1990 
Frömming, Ernst (Fallschirm-Pionier-Bataillon 1)04-02-191118-08-1959meer 
Fröse, Fritz   
Frötel, Robert   
Fubel, Karl06-11-1916  
Fuchs, Anton (WH-Panzergrenadier)10-10-1912  
Fuchs, August07-12-191515-12-1990 
Fuchs, Ludwig09-05-1918  
Fuchs, Max  meer 
Fuchs, Rudolf (8. Zerstörerflottille)02-11-191220-11-1944 
Fuchs, Rudolf (Grenadier-Regiment 42)27-04-191927-02-1998meer 
Fuchs, Siegfried04-09-191611-04-1944 
Fuhr, Werner25-05-1924  
Fuhrhop, Helmut07-10-191229-02-1944 
Fuhrmann, Hans-Georg18-12-191418-11-2008 
Fuhrmann, Nikolaus07-02-191425-12-1944 
Fulda, Wilhelm21-05-190908-08-1977 
Funk, Alois07-09-190602-06-1975 
Funk, Hans18-10-191422-05-1941 
Funk, Heinrich08-04-191013-01-1988 
Fuß, Gerhard   
Fuß, Hans19-09-192010-11-1942 
Füllgrabe, Heinrich26-07-191630-01-1945 
Fürguth, Benedikt26-01-191523-10-1943 
Fürst, Rudolf16-04-1920  
Fütterer, Bernhard04-04-191022-01-1963 
Fütterer, Robert11-03-1911  
Färber, Franz   
Fönnekold, Otto15-02-192031-08-1944 
Förschl, Karl16-03-191502-04-1945 
Först, Hermann   
Förster, Hans-Joachim20-02-192024-02-1945meer 
Försterling, Eckhardt   
Förstl, Johann 18-08-1944