Oorlogsherinneringskruis (OHK)

Het Oorlogsherinneringskruis werd ingesteld bij Koninklijk Besluit No. 6 dd 16 maart 1944. De onderscheiding was bedoeld voor militairen in dienst van het Koninkrijk der Nederland, Nederlanders of Nederlandse onderdanen die dienden aan boord van de Nederlandse koopvaardij- of vissersschepen, zowel in Nederlandse als Geallieerde dienst en Nederlanders of Nederlandse onderdanen die deel uitmaakten van de bemanning van vliegtuigen der Nederlandse Burgerluchtvaart in Nederlandse of Geallieerde dienst.
Om voor de onderscheiding in aanmerking te komen diende men tevens sinds 10 mei 1940, gedurende 6 maanden in functie dienst te hebben gedaan met een goede plichtsbetrachting en goed gedrag.

In aanvang werd voor het Oorlogsherinneringskruis, hetzelfde ontwerp gebruikt als voor het Ereteken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen, waarbij de tekst "Voor Belangrijke Krijgsverrichtingen" werd weggelaten. Voor op het lint werden negen gespen ingesteld, vijf voor algemene krijgsverrichtingen en vier voor bijzondere en wel:

Algemene Krijgsverrichtingen:
- "KRIJG TER ZEE 1940-1944"
- "OORLOGSVLUCHTEN 1940-1944"
- "OORLOGSDIENST-KOOPVAARDIJ 1940-1944"
- "OORLOGSDIENST-VISSERIJ 1940-1944"
- "KRIJG TER LAND 1940-1944"

Voor bijzondere Krijgsverrichtingen:
- "NEDERLAND MEI 1940"
- "NEDERLANDSCH-INDIË 1941-1942"
- "JAVA-ZEE 1941-1942"
- "NOORD-AFRIKA - ITALIË 1942-1944"

In 1947, bij Koninklijk Besluit op 10 juni 1947, werd het ontwerp herzien en kreeg het haar definitieve vorm. Het basisontwerp werd behouden, een vierarmig bronzen kruis met een maat van 40 mm breed. Aan de voorzijde is in een ovaal medaillon de beeltenis van Hr. Ms. Koningin Wilhelmina aangebracht. Dit is omgeven met een jarretel met het opschrift "VOOR KRIJGSVERRICHTINGEN". Hieromheen is een krans van eikenbladeren te vinden. Op iedere arm van het kruis is de letter "W" aangebracht.
Aan de achterzijde is geen beeltenis aangebracht. In een hol ovaal is het fabriekskenmerk "KON.-BEGEER / VOORSCHOTEN / F.S.INV." aangebracht (F.S. staat voor de ontwerper Frans Smits).

Bij Koninklijk Besluit van 6 januari 1948, werd de gehele instelling van het Oorlogsherinneringskruis opnieuw herzien. Hierbij werden de oorspronkelijke gespen afgeschaft en werden twaalf nieuwe gespen ingesteld, vijf voor Algemene en zeven voor Bijzondere Krijgsverrichtingen.

Algemene Krijgsverrichtingen:
- "KRIJG TER ZEE 1940-1945"
- "OORLOGSVLUCHTEN 1940-1945"
- "OORLOGSDIENST-KOOPVAARDIJ 1940-1945"
- "OORLOGSDIENST-VISSERIJ 1940-1945"
- "KRIJG TER LAND 1940-1945"

Voor bijzondere Krijgsverrichtingen:
- "NEDERLAND MEI 1940"
- "NEDERLANDSCH-INDIË 1941-1942"
- "JAVA-ZEE 1941-1942"
- "MIDDELANDSE ZEE 1940-1945"
- "ARNHEM - NIJMEGEN - WALCHEREN 1944"
- "NORMANDIË 1944"
- "OOST-AZIË - ZUID-PACIFIC 1943-1945"

De gespen zijn uitgevoerd in brons en meten 35 mm breed en 6 mm hoog. Men kon slechts één gesp voor Algemene Krijgsverrichtingen ontvangen, maar meerdere voor bijzondere krijgsverrichtingen.

Het lint heeft een breedte van 27 mm en is overwegend oranje, met aan beide zijkanten een groene, 7 mm brede band. Het lint kan worden gedragen op de traditioneel, militair opgemaakte rozetvorm of hangend aan een enkelvoudig lint.
Op de baton worden de gespen weergegeven door achtpuntige sterren. Bij één en twee sterren werd de baton met de standaard maat van 27 mm aangehouden, werden echter meer sterren op de baton aangebracht, dan werd een baton van 37 mm breed gedragen. Op een baton mogen niet meer dan vier sterren worden bevestigd.

Aarsen, Willem* 17 april 1903
† 14 juni 1957

Alblas, Aart Hendrik* 20 september 1918
† 7 september 1944

Grid Lijst
NaamGeboortedatumOverlijdensdatumOnderscheidingen
Aarsen, Willem17-04-190314-06-1957 
Adrichem Boogaert, van, Hendrik Albert Nicolaas A.29-12-190316-04-1972 
Aernout, William Otto Pierre Regina16-09-190919-09-1993meer 
Aertsen, Servaas Klaas26-01-1922 meer 
Albach, Jan Philip19-12-190312-05-1940 
Alblas, Aart Hendrik20-09-191807-09-1944 
Alenson, Jacobus09-02-191422-12-2002 
Alewijk, van, Dirk Cornelis04-08-189427-06-1976 
Alstede, Paulus Simon20-06-190627-02-1942 
Alteren, van, Wiebe20-03-192320-01-1945 
Andreoli, Joseph Maria Rudolph Herman15-01-1916  
Anemaet, Ricardo Antonio Dionicio "Cardo"21-04-191229-12-1991 
Arends, Hendricus Petrus20-12-191205-12-1994meer 
Arens, Hermanus Josephus Aloysius C.22-11-191422-10-2005 
Arkel, van, Jan27-08-191923-02-2011meer 
Arkel, van, Johan Albert00-00-1914  
Arts, Johannes Baptista Christianus Antonius24-03-1918  
Asbeck, Thomas Karel, Baron van14-10-189923-10-1966 
Asjes, Dirk Lucas21-06-191101-02-1997meer 
Asselberghs, Edgard09-01-192510-11-2005 
Aulnis de Bournouill, baron d', Pierre Louis26-12-191816-09-2012meer